Kim właściwie jest terapeuta uzależnień?

Zastanawiałyśmy się jak zacząć ten artykuł i do głowy przyszło nam takie właśnie pytanie. Niestety większość ludzi nie ma pojęcia o tym, jak wygląda nasza praca.  Nie wiedzą jak długą, wymagającą i kosztowną drogę trzeba przejść, żeby móc pomagać i być w tym profesjonalnym i dobrym. Nie mają tej wiedzy ludzie u władzy, decydujący o zasadach funkcjonowania placówek leczniczych i naszych zarobkach. Nie mają jej osoby, które spotykamy na co dzień – o terapii wiedzą tyle, ile zobaczą w filmach. Co najgorsze – wiedzy tej nie mają również pacjenci, którzy niezwykle często pozwalają łamać swoje prawa i nie wiedzą, kiedy terapeuta przekracza swoje kompetencje, czy kiedy nadużywa ich zaufania.

Myślę, że właśnie dlatego powstała w wielu z nas potrzeba zmian w samym lecznictwie odwykowym i w tym, jak widzą je inni. Z tej potrzeby zrodził się pomysł na założenie stowarzyszenia. Organu, który mógłby reprezentować nasze środowisko, humanistyczne wartości i dbać o bezpieczeństwo i dobrostan pacjentów placówek leczniczych. Stowarzyszenie ma pomóc nam zjednoczyć się i mówić głośno i wyraźnie, jednym głosem, o ważnych dla naszego środowiska kwestiach.

Siły, jaką daje współpraca w grupie, mogliśmy doświadczyć w październiku zeszłego roku, kiedy wystosowaliśmy list otwarty do Ministra Zdrowia (autorami listu byli Piotr Bakuła i Maja Ruszpel, list dostępny tu), w sprawie zarobków terapeutów uzależnień regulowanych przez ustawę o płacach minimalnych. Jego treść dotyczyła zawodu terapeuty uzależnień, jako ważnego filaru służby zdrowia w Polsce, gdzie liczbę uzależnionych szacuje się na ponad 3 miliony osób oraz drogi, jaką trzeba przejść, żeby zostać certyfikowanym specjalistą i instruktorem.  List spotkał się z dynamiczną reakcją środowiska – pewnym momencie podpisywało go 70 osób w ciągu godziny – co 50 sekund ktoś związany ze środowiskiem leczenia uzależnień, decydował się wesprzeć akcję. Finalnie zebraliśmy prawie 2000 podpisów i pojawił się, nie pierwszy raz, pomysł założenia stowarzyszenia.

W trakcie trwania zajęć w szkole CARE w Broku, przy wsparciu właścicieli i wykładowców CARE, i współpracy absolwentów różnych edycji szkolenia, postanowiliśmy przejść od dyskutowania do działania. 8 kwietnia 2018 roku spotkaliśmy się w ośrodku „Rzemieślnik” w Broku i założyliśmy Stowarzyszenie Terapeutów Uzależnień (STU). 15 czerwca, prezes Stowarzyszenia, Maja Ruszpel, poinformowała nas, że nasz wniosek został zaakceptowany i zostaliśmy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego – możemy zacząć działać. I tutaj pojawia się pytanie o to, czym właściwie zamierzamy się zająć?

 

CELE STOWARZYSZENIA

Od początku rozmów o Stowarzyszeniu wyraźnie dało się odczuć potrzebę faktycznego działania, na terenie całej Polski, nie chcieliśmy być tylko formalnym wpisem w rejestrze KRS. Poprzez udziały w debatach, kampanie społeczne, działalność wydawniczą i badawczą, organizację szkoleń i konferencji, będziemy powoli realizować cele STU. Chcemy dbać o przestrzeganie praw pacjenta, poszanowanie jego autonomii i godności oraz przestrzeganie kodeksu etyki przez terapeutów. Zamierzamy reagować na informacje o łamaniu tych praw i przekraczaniu swoich kompetencji przez pracowników placówek leczniczych. Chcemy być instytucją, która będzie odpowiadać na stereotypowe i niezgodne z najnowszymi wynikami badań, literaturą i praktyką terapeutyczną wypowiedzi osób publicznych, artykuły i publikacje. Jednocześnie zamierzamy dbać o wizerunek psychoterapeuty uzależnień, kulturę naszego zawodu i nasze prawa. Planujemy zadbać o popularyzowanie wiedzy na temat uzależnień i najnowszych skutecznych metodach pomocy, od terapii po profilaktykę.  Wierzymy, że dzięki współpracy w działaniu i tym, co nas łączy – pasją, humanistycznym podejściem do pacjentów i chęcią zmiany, będziemy docierać do coraz większej ilości osób. Od pacjentów poczynając, na osobach decyzyjnych w naszym kraju kończąc.

Cele Stowarzyszenia STU zawarte w statucie:

  1. Popularyzowanie w środowisku terapeutycznym oraz populacji ogólnej wiedzy na temat udowodnionych naukowo metod prowadzenia terapii uzależnień,
  2. Wdrażanie udowodnionych naukowo metod prowadzenia terapii uzależnień,
  3. Dbałość o przestrzeganie praw pacjenta oraz kodeksu etyki terapeuty uzależnień,
  4. Kreowanie polityki zdrowotnej w obszarze leczenia uzależnień,
  5. Dbałość o etos zawodu terapeuty uzależnień,
  6. Popularyzowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

 

GDZIE NAS ZNALEŹĆ?

Facebook: Stowarzyszenie Terapeutów Uzależnień

Twitter: @terapeutów

Strona internetowa: www.stu.org.pl 

Siedziba: Warszawa, ul. Zielone Zacisze 111/3

Członkowie zarządu:

Maja Anna Ruszpel – prezes zarządu

Magdalena Nawisielska – wiceprezes zarządu

Urszula Ewa Gnojnicka – wiceprezes zarządu

Mariola Kaczmarczyk – członek zarządu

Zdzisław Krzyżanowski – członek zarządu

Agnieszka Puszko – skarbnik

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment